Güncel

Sıcak, sıcak havalar

Bu sabah yayınlanan gümrük verilerine göre, Çin’de Kasım ayında ihracat yıllık %22 arttı ve ithalat %31,7 arttı. Çin’in ihracat büyümesi, güçlü bir yuan, zayıflayan talep ve artan maliyetlerin baskısıyla Kasım ayında ivme kaybetti, ancak ithalat büyümesi hızlandı ve beklentilerin oldukça üzerinde geldi ve daha güçlü yerel faaliyete işaret etti. Diğer taraftan ise Çin, 82.75 milyar dolarlık fazla tahminine kıyasla geçen ay 71.72 milyar dolarlık ticaret fazlası verdi .Ülke pandemiden sonra etkileyici bir toparlanma kaydetti, ancak ivmenin azaldığına dair işaretler var. Emlak sektöründeki elektrik kesintileri, düzenleyici baskılar ve borç sorunları Çin’in toparlanmasına ağırlık veriyor ve genel beklenti de , önümüzdeki aylarda daha destekleyici politika önlemlerinin açıklanması. Omicron varyantının küresel yakıt talebi üzerindeki etkisine ilişkin endişelerin hafiflemesi ve İran nükleer müzakerelerinin barikatlara çarpması ve İran ham petrolünün geri dönüşünü geciktirmesiyle petrol fiyatları, önceki gün yaklaşık %5’lik bir toparlanmanın ardından sabah saatlerinde 73,63’den işlem görüyor. Wall Street’in ana endeksleri, yatırımcıların COVID-19 Omicron varyantı hakkındaki haberleri ve Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell’ın artan enflasyonla mücadele için daha hızlı bir daralmaya ilişkin şahin yorumlarını sindirirken geçen hafta çılgınca sallanmıştı. Güney Afrikalı bir sağlık yetkilisinin hafta sonu, oradaki Omicron vakalarının sadece hafif semptomlar gösterdiğini bildirmesi, ABD’nin en üst düzey bulaşıcı hastalık yetkilisi Anthony Fauci’nin , CNN’ye şu ana kadar “çok büyük bir ciddiyet yok gibi görünüyor” açıklamasında bulunması işin rengini değiştirdi. Dow liderliğindeki Wall Street hisseleri günü, ekonomiye bağlı bankalar ve enerji hisseleri önderliğinde korkunun azalmasıyla birlikte yükseliş temposuna/rallisine çevirirken ilginç olan nokta ise yatırımcılar hem büyüme yerine değer hisselerini tercih ediyor hem de 17 Aralık’ta “dörtlü” bir cadı olarak adlandırılan opsiyonların ve vadeli işlemlerin büyük sona ermesini beklemede olmaları. Bugünün gündemine baktığımızda ; Hazine ve Maliye Bakanlığı 5 yıl vadeli sabit kuponlu ve 7 yıl vadeli değişken faizli tahvil ihaleleri gerçekleştirecek. Almanya’da Ekim ayına ilişkin sanayi üretimi rakamları , ZEW Ekonomik Beklenti Endeksi, Euro Bölgesi için final GSYH ve istihdam verileri , ABD’de ise dış ticaret ve tarım dışı verimlilik rakamlarını takip edeceğiz.

MANŞETTE ÖNE ÇIKANLAR

Asya hisse senetleri Salı günkü işlemlerde Çin Merkez Bankası Pazartesi günü zorunlu karşılık oranlarını 0.5 puan düşürmesinin de katkısıyla pozitif seyretti.

Kasım ayında Çin’in ihracatı dolar bazında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 22 yükseldi. Beklenti yüzde 20.3 yükselmesi yönündeydi. Ülkede ithalat ise aynı dönemde yüzde 31.7 artış kaydederken, beklenti yüzde 21.5 düzeyindeydi.

Çin Merkez Bankası Pazartesi günü zorunlu karşılık oranlarını 0.5 puan düşürdü. Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada zorunlu karşılık değişikliği ile 1.2 trilyon yuan (188.24 milyar dolar) likiditenin piyasaya verileceği belirtildi.

ABD’de Senato’daki Cumhuriyetçilerin lideri Mitch McConnell, Jerome Powell’ın ikinci bir 4 yıl için Fed Başkanı seçilmesine destek vereceğini söyledi.

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva, Euro Bölgesi’nde son dönemde hızla artan enflasyonun gelecek yıl düşmesini beklediklerini söyledi.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, 2022’de küresel banka düzenlemelerinin kademeli olarak sıkılaştırılmasının muhtemel olduğunu bildirdi.

Avrupa Merkez Bankası üyesi ve Avusturya Merkez Bankası Başkanı Robert Holzmann, Euro Bölgesi’nde enflasyonun 2022 sonuna kadar yüzde 2 seviyesinin altına inmesinin mümkün olmadığını söyledi.

IMF, Euro Bölgesi hükümetlerinin COVID-19 salgınının etkilerinden toparlanma için ekonomiye destek vermeye devam etmeleri gerektiğini söyledi. Euro Bölgesi’nin kamu finansmanında konsolidasyona ekonomide toparlanma güçlü şekilde rayına girdikten sonra başlanmasını savundu. 

Irak Petrol Bakanı İhsan Abduccebar, petrol fiyatının 75 dolar/varil seviyesinin üzerine çıkmasını beklediğini söyledi.

ABD ve Avrupalı müttefikleri, konu hakkında bilgiye sahip kaynakların Bloomberg’e verdiği bilgiye göre, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna’yı işgal etmesi durumunda, Rusya’nın en büyük bankalarına ve ülkenin rubleyi dolar ve diğer yabancı paralara çevirebilme gücüne karşı yaptırımlar uygulamayı değerlendiriyor.

Kaynak A1 Capital
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu