Güncel

Piyasalarda bugün

Ne Oldu?

Türkiye’de coronavirüs vaka sayısının bir önceki gün 1.608 kişi, hayatını kaybeden kişi sayısının ise 7 kişi olduğu açıklandı.
İsveç Başbakanı Andersson Türkiye ile iş birliğini artırmak istediklerini söyledi.
Yunanistan Başbakanı Miçotakis, ABD Kongresinden Türkiye’ye yapılacak muhtemel silah satışlarında Doğu Akdeniz’deki durumu göz önünde bulundurmasını istedi.
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: ABD ile ilişkilerimizdeki yaşadığımız sorunları çözmek istiyoruz. Liderler düzeyinde de yine bu çerçevede bu yıl içinde görüşme gerçekleştirmeyi umut ediyoruz.
Fed Başkanı Powell, enflasyon düşene kadar para politikasını sıkılaştırmaya devam edeceklerini, enflasyonun düştüğüne dair net ve ikna edici kanıtlar görmemeleri halinde daha agresif hareket etmeyi düşünmelerinin gerekeceğini ifade etti.
AB, Finlandiya ve İsveç’in NATO başvurusuna desteğini yineledi.
Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi Danışmanı Podolyak, ülkesi ile Rusya arasındaki heyetler arası müzakere sürecinin askıya alındığını söyledi.
Fed St. Louis Başkanı Bullard, Avrupa ve Çin kaynaklı risklere rağmen Fed’in enflasyonu soğutmak için iyi bir planı olduğunu kaydetti.
ABD Hazine Bakanı Yellen: Rus petrolüne tarife, kademeli petrol ambargosu ile birleştirilebilir .
Japonya ekonomisi yılın ilk çeyreğinde yıllıklandırılmış bazda %1 daraldı.
Çekya Dışişleri Bakanı Lipavsky, Macaristan’ın, Rusya’dan petrol alınmasını yasaklamayı planlayan AB Komisyonunun yeni yaptırım paketine yönelik tutumunu eleştirdi.
Apple, Covid – 19 vakalarında yaşanan yeni artışlar sebebiyle çalışanlarının haftada üç gün ofise gelmesi kuralını erteledi.
Ne Olacak?

Yurt içinde önemli bir veri akışı bulunmazken, İngiltere ve Euro Bölgesi’nde enflasyon verisi açıklanacak.
ABD Başkanı Biden 19 Mayıs’ta İsveç ve Finlandiya liderlerini Beyaz Saray’da ağırlayacak.
ABD Hazine Bakanı Yellen, G7 Ülkeleri Maliye Bakanları ve Merkez Bankası Başkanları Toplantısı’na katılmak üzere 19 – 20 Mayıs tarihlerinde Almanya’ya gidecek.
B orsa İstanbul’un bu sabah yatay açılış yapmasını bekliyoruz.
BİST100 endeksinde yatay başlangıç gerçekleşmesini bekliyoruz.

Asya piyasaları ve ABD vadelilerindeki hafif yükseliş ile birlikte Pazartesi günü VİOP akşam seansının normal seans kapanışının 2,25 puan üstünde kapatması sonrasında geçtiğimiz işlem günü BİST100 endeksi güne hafif alıcılı başlangıç yaparken, alıcılı seyir gün sonuna kadar devam etti.

Rusya – Ukrayna krizi, Çin’deki salgın haberleri ve küreseldeki resesyon endişeleri gündemde kalmaya devam ederken, dolar endeksi gerilemesine rağmen Türk Lirası, gelişmekte olan ülkelerin paralarına göre negatif ayrıştı. Bu durumun CDS’lerdeki yükseliş ile birlikte Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliklerine karşı Türkiye’nin olumsuz tutumunun neden olduğunu düşünüyoruz.
 

Kaynak İnfo Yatırım
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu