Güncel

Küresel piyasalarda fiyatlamalar

Dün piyasalarda neler oldu?

Dün küresel piyasalarda pozitif bir seyir görüldü. Çin piyasalarının tatil nedeniyle kapalı olduğu günde Asya’da piyasalar genel olarak pozitif kapanış gerçekleştirdi. Dün Avrupa borsalarında da pozitif kapanışlar takip edildi. Alman DAX %0,50, İngiltere FTSE %0,33 ve Fransa CAC 40 %0,70 alıcılı kapanış yaptı.

ABD’de dün hisse senedi piyasalarında teknoloji rallisi yaşandı. Tesla CEO’su Elon Musk’ın Twitter’da %9,2 pasif hisse satın aldığı haberinin ardından hisseler sert yükseliş kaydetti. Twitter’ın %9,2 payına Elon Musk’ın sahip olduğu SEC raporlarında da yer alınca hisse günü %27 yükselişle 49,97 seviyesinden sonlandırdı. Twitter haberi etkisiyle teknoloji hisseleri başta olmak üzere ABD endekslerine alım geldi. Çin şirketlerinin denetlenmesinde Çin regülatörlerinin talep ettiği Çin menşeili ajans zorunluluğunun kaldırılması da endekslere destek verdi. Nasdaq Golden Dragon China Endeksi %7,4 artışla günü 7942,5 seviyesinden tamamladı. Dow Jones %0,30, S&P 500 %0,81 ve Nasdaq %1,90 pozitif kapanış yaptı.

Haftanın ilk işlem gününde ABD getiri eğrisinde kısa tarafta getiriler gerilerken uzun tarafta yükseldi. 2 yıllık tahvil getirisi, 2007’den bu yana ilk kez 30 yıllık tahvil faizini aştı. 10 yıllık tahvil getirisi, Cuma günü başladığı yükselişe dün de devam ederek 3,6 baz puan yükseldi ve günü %2,42 civarında tamamladı.

Dolar endeksi, Cuma günkü tarım dışı istihdam verisi sonrasında yükselişine devam ediyor. Güne 98,63 seviyesinden başlayan endeks, gün içinde 99,08 seviyesine kadar yükseldi ve ABD seansını 99,0 seviyesinin hemen üzerinde tamamladı. EURUSD paritesi, negatif faizlerin yıl sonuna kadar ortadan kalkmış olabileceği yorumlarına karşılık dolar endeksindeki güçlenmeyle birlikte 1,10 seviyesini aşağı yönlü kırdı.

Petrol fiyatlarında, Rusya’ya yönelik yeni yaptırım beklentileriyle Perşembe günü başlayan gerileme eğilimi dün son buldu. Brent petrol %3’ün, benzer şekilde WTI petrol de %4’ün üzerinde artışla günü tamamladı. Bu sabah ABD tipi WTI ham petrolün varili 104 USD, Brent petrolün varili 109 USD seviyesinde. VIX endeksi ise 20,0 seviyesinin altında seyrediyor; bu sabah da 18,6 seviyesinde.

Bugün ne bekliyoruz?

Bu sabah Asya piyasalarında genel olarak sınırlı pozitif bir görünüm izleniyor. Çin ve Hong Kong piyasaları tatil nedeniyle kapalı bulunuyor

ABD vadelilerinde ise hafif negatif bir görünüm var.

Bugün Almanya, Euro Bölgesi, İngiltere ve ABD’de Hizmet PMI verileri takip edilecek.

Gelecek gündemde neler var?

Bu haftanın veri takviminde Çarşamba günü Çin’de Caixin Hizmet PMI, Almanya’da fabrika siparişleri ve Euro Bölgesi’nde ÜFE verisi ile akşam saatlerinde Fed FOMC toplantı tutanakları, Perşembe günü Almanya’da sanayi üretimi, ECB toplantı tutanakları ile ABD’de haftalık işsizlik maaşı başvuruları takip edilecek.

Kaynak Halk Yatırım
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu