Güncel

Küresel piyasalar

Küresel piyasalarda fiyatlamalar: FOMC toplantısı öncesinde, Eylül ayının mevsimsel özelliğinin vadeli kontratların sona ermesi nedeniyle güçlenmesi ile ekside kapandı

Haftanın son işlem gününde piyasalarda neler oldu? Haftanın son işlem gününde ABD piyasaları, Eylül ayı FOMC toplantısı öncesinde, vaka sayılarındaki artışa ek olarak Eylül ayının mevsimsel olarak endekslerin baskı altında kaldığı bir periyod olmasının etkisiyle satıcılı seyir izledi. Ayrıca ABD Gıda ve İlaç İdaresi’nin Pfizer aşısının hatırlatma dozlarının uygulanması planını reddetmesi ile ilaç sektörü hisselerinde görülen realizasyonlar piyasalardaki görünümde etkili olan bir diğer unsurdu. Öte yandan, Stock Trader’s Alamac tarafından derlenen verilere göre S&P 500 endeksinin ortalama %0,4 değer kaybettiği Eylül ayı, yıl içerisinde en kötü performansın gösterildiği periyod olarak ifade ediliyor. Özellikle Eylül ayı kayıplarının ay ortasından itibaren yoğunlaşıyor olmasıyla Cuma gününden itibaren endeksler açısından tarihi zayıf döneme girildiğini söyleyebiliriz. Bu arada, Cuma günü kapanışında hisse endeksleri futureları ve opsiyonlarına ek olarak hisse opsiyonları ve futurelarının vadesinin dolması nedeniyle yaşanan ‘quadruple witching’ de piyasalarda volatilitenin artmasında rol oynadı. Söz konusu gelişmeler ışığında ABD 10 yıllık tahvil faizleri %1,36 seviyesini aşarken, VIX endeksi 21 seviyesine yaklaştı. Dow Jones endeksi %0,48 değer kaybıyla 34.584,88 seviyesinden kapanırken, S&P 500 ve Nasdaq endeksleri %0,91 düşüşle sırasıyla 4.432,99 ve 15.044,00 seviyelerinden günü tamamladı. Sektörel cephede, önde gelen teknoloji sektörü hisselerinin %2’ye varan düşüşler kaydettiği takip edildi. Haftalık bazda Dow Jones endeksi yatay negatif seyirle düşüş eğilimini üçüncü haftaya taşıdı. Endeks Eylül 2020’ye kadar bu kadar uzun bir düşüş döngüsüne girmemişti. S&P 500 endeksi de %0,6 düşüşle negatif görünümünü ikinci haftada da devam ettirdi. Nasdaq endeksi de %0,5 düşüş kaydetti.

Bugün ne bekliyoruz? Bu sabah GOÜ piyasalarında, Çin, Tayvan ve KOSPI endekslerinin kapalı olması nedeniyle hacmin düşük olduğu günde Hang Seng endeksinde %4’ü aşan değer kayıpları ile satıcılı seyir görülüyor. 23 Eylül’de vadesi gelecek olan 119 milyon dolarlık çoğu dolar cinsinen olan kupon ödemeleri öncesi Evergrande hisselerinde %17’ye varan düşüş piyasalardaki görünümde etkili oluyor. ABD vadeliler tarafında ise satıcılı seyir hakim. Bugün ABD’de NAHB konut piyasası endeksi verisi izlenecek. Eylül ayı verisinin aylık bazda 2 puan düşüşle 73 seviyesine gerilemesi tahmin ediliyor. Euro Bölgesi cephesinde ise AMB üyesi Schnabel’in Riga Konferansı’nda yapacağı konuşmayı takip edeceğiz.

Gelecek gündemde neler var? Yarın ABD’de inşaat izinleri ve konut başlangıçları verileri takip edilecek. İnşaat izinleri verisinin Ağustos ayında %1,8 düşüş kaydettiği, konut başlangıçları verisinin de %1 artış gösterdiği tahmin ediliyor. Asya cephesinde Japonya’da makine araçları siparişleri Ağustos ayı final verisi izlenecek. Hatırlanacağı üzere öncü veri yıllık bazda %86,2 artış kaydetmişti.

Kaynak Halk Yatırım
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu