Güncel

Çin mi yavaşlayacaktı?

Kaç aydır her yeni veri öncesi yavaşlaması beklenen Çin’in ihracatı yine, yeniden beklenti üstünde geldi. Eylül’deki büyüme: %28.1 Uzakdoğu’da Shenzhen ve Hong Kong limanlarında terminal faaliyetleri Tayfun nedeniyle durdu. Normal şartlarda bir iki günlük aksamalar tedarik zincirlerine dokunmuyordu. Artık her durum dokunuyor. Elektrik ve dopalgaz fiyatlarınında aşırı yükseklik Kömürü yeniden revaçta yaparken, Shanxi’de aşırı yağışlar sebebiyle madenler kapandı, termal kömür vadelileri üç günde %30 artışla 287 dolara çıkarken , spot teslim premiumu da 70 dolara kadar yükseldi. Hong Kong borsasında sabah seansı iptal edildi. Bu gelişmelere rağmen Asya hisseleri, yükselen enerji fiyatlarının enflasyonu körüklemesiyle ilgili endişelerin hissiyatı baskı altına alması ve ABD’nin acil durum tahvil alım programını azaltacağı ve doları bir yılın en yüksek seviyesinde tutacağı beklentilerine yol açmasıyla Çarşamba günü yükselişteydi. Artan enflasyon endişelerine rağmen, ekonomik toparlanmanın durumu hakkında artan bir iyimserlik var. Dün üç FED üyesi , ABD ekonomisinin merkez bankasının kriz dönemindeki desteğini geri çekmeye başlamasına yetecek kadar iyileştiğini söyledi . Hatta Bullard “”Varlık alımlarının azaltılması sürecinin gelecek yılın ilk çeyreğinin sonuna kadar bitirilmeye çalışılmasını savunuyorum. Enflasyonun kendi kendine aşağı geleceğini düşünmek makul, ancak enflasyonnun daha yukarı gitmesi yönünde bazı riskler de var. Bu nedenle Fed’in ihtiyaç olması halinde 2022 baharı veya yazında faiz artırabilir pozisyonda olmasını istiyorum” dedi ve bu da ABD piyasalarına satış getirdi Dow Jones Sanayi % 0.34 düştü S & P 500 % 0.24 oranında kaybetti ve Nasdaq Kompozit % 0.14 düştü. Dolar endeksi, Eylül 2020’den bu yana en yüksek seviyesi olan 94.563 ile Salı gününün yükseğinin hemen ardından 94.413’te kaldı. Piyasalar bugün açıklanacak olan ABD tüketici fiyat enflasyon verileri ki -ABD’de Ağustos ayında enflasyon aylık yüzde 0,3, yıllık yüzde 5,3 artış göstermişti. Piyasa beklentisi Eylül rakamlarının da aynı olacağı yönünde oluştu ve ve ABD Merkez Bankası’nın Eylül ayı politika toplantısının tutanakları da dahil olmak üzere bir dizi veriyi bekliyor.Diğer taraftan beklenen diğer gelişme ise ABD şirketlerinin 3Ç21 mali tabloları. Bu kazanç sezonu da kritik çünkü bir öncekinde, özellikle ABD’de kazançlar, kısmen baz etkisi nedeniyle çok güçlüydü. Üçüncü çeyrek biraz daha standart olabilir. Yurtiçindeyse; TÜİK tarafından konut satışları, İnşaat Maliyet Endeksi ve dış ticaret endeksleri verileri açıklanacak.

MANŞETTE ÖNE ÇIKANLAR

Asya Pasifik Bölgesi’nde hisse senetleri Çarşamba günkü işlemlerde karışık seyretti.Çin’den alınan ithalat ve ihracat verisi güçlü toparlanmaya işaret etti.

Çin’de ithalat Eylül ayındabir önceki yılın aynı dönemine göre dolar bazında yüzde 17.6 arttı. Beklenti yüzde 20.9 artış olması yönündeydi. İhracat ise yüzde 21.5’lik beklentilere karşın önceki yılın aynı dönemine göre dolar bazında yüzde 28.1 artış kaydetti.

St Louis Fed Başkanı James Bullard, Fed’in varlık alımlarını azaltmaya gelecek ay başlaması taraftarı olduğunu ve enlasyon ile mücadele için gerekmesi halinde faizleri artırabilir olması açısından varlık alımlarının 2022 baharında sona erdirilmesini istediğini söyledi.

ABD Temsilciler Meclisi, borç limitinin kısa süreli artırılmasına yönelik yasa tasarısını onayladı. Borç limitinin 3 Aralık’a kadar yeterli olacak şekilde 480 milyar dolar artırılmasını öngören tasarı, yasalaşması için ABD Başkanı Joe Biden’ın imzasına sunulacak.Böylece, borç limitinin geçici olarak artırılmasıyla federal hükümetin temerrüde düşmesinin önüne geçilecek.

Çin, artan kömür fiyatlarının yol açtığı elektrik arzı krizine çözüm olarak, kömürle üretim yapan santrallerin elektrik satış fiyatlarını piyasa koşullarına göre daha yüksek oranlarda arttırmasına izin verecek.

Fed’den yapılan açıklamaya göre Gözetimden Sorumlu Başkan Yardımcısı Randal Quarles, bu görevinin sona ereceği 13 Ekim’den sonra Fed’in bankacılık kurallarının gözetim ve denetiminden sorumlu iç komitesine liderlik etmeyeceğini duyurdu.

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkan Yardımcısı Richard Clarida, Fed’in tahvil alımlarını azaltması için gereken koşulların karşılandığını söyledi.

 ABD, AB ile aralarında ortaya çıkan çelik tarifeleri anlaşmazlığını çözmek için yeni bir teklif sundu. Öneri tarife oranı kotaları içermekle birlikte yüksek tarife oranları devreye girmeden önce ABD’ye AB’den çok daha büyük miktarda çelik ithal edilmesine imkan veriyor-Bloomberg

İngiltere Maliye Bakan Rishi Sunak, tedarik zincirlerinde yaşanan ve küresel ekonominin COVID-19 salgınının etkilerinden toparlanmasına zarar veren aksakların üstesinden gelinmesi için G7’nin daha yakın şekilde birlikte çalışması gerektiğini söyledi.

Çip krizi nedeniyle Apple Inc’ın Iphone 13 üretimini 10 milyon adet kadar azaltacağı tahmin ediliyor.

AC Asia ex, Japan % 0,32 alıcılı

S&P 500 % -0,09 satıcılı

Euro Stoxx 50 % 0,10 alıcılı

Kaynak A1 Capital
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu