Sağlık

Burun Estetiği Avantajları Nelerdir?

Burun Estetiği Avantajları Nelerdir?

Tıp dilinde rinoplasti olarak da bilinen rinoplasti, burnun mevcut şeklini ve fonksiyonunu düzeltmek için burnun kemik ve kıkırdak dokusunun yeniden şekillendirilerek yeni bir görünüm oluşturulduğu estetik bir ameliyattır. Yüzün ortasında yer alan ve en çok dikkat çeken burun yüzümüzün üçte birini oluşturur.

Fonksiyonel ve estetik önemli bir organ olan burnumuz, iyi bir şekle sahipken, deforme ve çirkin göründüğünde olumlu yönde olumsuz tepkiler almamıza neden olur. Burnumuzdan dolayı yaşayacağımız kozmetik kaygılar bizi kendinden tiksindirir ve özgüvenimizi azaltır. Kendini sevmek, onların özgüvenlerini artırır ve hayatta başarılı olmalarına destek olur. Estetik olduğu kadar önemli bir organ olan burnumuz nefes alma ve nefes verme gibi önemli bir görevi yerine getirir.

Rinoplasti basit bir ameliyat değil, zor bir ameliyattır. Bunun birkaç nedeni var. Her şeyden önce burun, yüzün merkezinde yer alan karmaşık ve üç boyutlu bir şekildir. Burun estetiği sırasında yapılan değişiklikler çok küçük olsa da bu değişiklikler burnun şeklinde ve işlevinde büyük farklar yaratabilir. Bu değişiklikler küçük olduğu için hata payı da yüksektir.

Unutulmamalıdır ki, ameliyattan sonra vücudun geri kalanı gibi burun da yaşam boyunca değişir. İstenilen sonuca ne zaman ulaşılacağını söylemek zor. Bununla birlikte, çoğu şişlik genellikle bir yıl içinde geçer. Bu nedenle ikinci bir ameliyat gerekli olsa dahi en az bir yıl beklenmelidir. Peki, burun estetiği hakkında en çok merak edilen konu, burun estetiği nasıl yapılır, burun estetiği fiyatları ve benzeridir.

Burun Estetiği Nasıl Yapılır?

Rinoplasti çeşitli şekillerde yapılabilir. Doktorlar hastanın gereksinimlerine burun estetiği ameliyatı, burun estetiği, laparoskopik, dinamik, 3D ve yastıksız ameliyat yöntemlerinden birini seçebilirler. Rinoplasti doktorlar tarafından tercih edilen bir yöntemdir. Kapalı bir rinoplasti, özellikle burun ucuna yapılan işlemleri içeriyorsa tercih edilir. Öte yandan açık rinoplasti genellikle kıkırdak bozuklukları ve asimetri durumlarında uygulanır ve çoğu zaman hafif bir iz bırakır

Kimlere Uygulanır?

Burun estetiği (Rinoplasti), estetik kaygıları olan ve sağlık problemlerine sebep olan herkes için uygulanabilir. Fakat burun şeklinin tam oturması da gözetilmesi gerektiğinden, acil olmadıkça 18 yaş altın Rinoplasti uygun değildir.

Hangi Durumlarda Yapılmalıdır?

Burun estetiği hangi durumlarda yapılmalıdır;

 • Yüz yapısına göre burun büyük veya küçük
 • Burun kavisli
 • Burun eğik veya eğri
 • Burun ucu deforme
 • Burun ucu düşük
 • Burunda et var
 • Burun ameliyatı sırasında hava yolu tıkanıklığına neden olan sorunlar da ortadan kalkar.

Burun Estetiği Öncesi Bilinmesi Gerekenler

Ameliyat olmaya karar verdikten sonra, doktor seçimi öncesi ve rinoplasti işleminden önceki ilk adım gebe kalma sürecidir. Doktor daha sonra ameliyattan önce ve ameliyattan sonra ne yapmanız gerektiğini size ayrıntılı olarak açıklayacaktır. Sigara ameliyattan 2 hafta önce bırakılmalı ve ameliyattan sonra en az 1 ay ilaç kullanılmamalıdır. İdeal burnu elde etmek için yapılan manipülasyonlar sırasında sigara içmek yara iyileşme sürecini olumsuz etkiler. Peki, burun estetiği fiyatları nedir?

Burun Estetiği Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Burun estetiği sonrası nelere dikkat edilmesi gerekenler;

 • Burun ameliyatı sonrası ağrı yok veya çok az.
 • Ameliyattan sonraki ilk 72 saat başı kaldırmak için çift yastık kullanılmalıdır.
 • İlk hafta şişlik ve ödem normaldir. Bir hafta sonra azalmaya başladı ve çoğunu kaybetti.
 • İlk üç gün hafif, esnemeyen günlük aktiviteler yapılabilir. (Örneğin TV seyretmek, bilgisayara gitmek, kitap okumak…)
 • Ofis çalışanları kendilerini daha iyi hissederlerse 5. Günden sonra işlerine dönebilirler.

Burun Estetiği Fiyatları

Burun estetiği dünyada en çok yapılan estetik Kerim ilk sırasında kendine yer bulmuştur. Bu sebeple burun estetiği fiyatları doktorlara göre değişen bir unsurdur. Kullanılan tekniğe göre fark edebilir.

https://www.mehmetemredinc.com/burun-estetigi/ bilgi için hemen tıklayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu