Güncel

BİST100 endeksi

BİST100 endeksinde hafif alıcılı başlangıç gerçekleşmesini bekliyoruz.

Piyasalardaki düşük risk iştahı dün de sürdü. Geçtiğimiz hafta küreseldeki resesyon endişeleri, ABD’deki TÜFE verisinin beklentilerin üstünde gelmesi ve yurt içi tarafta süper bono/enflasyona endeksli araçların çıkabileceğine dair haber akışları ile piyasalar baskılanmıştı. Bu haftaya baktığımızda ise Çin’den gelen zayıf ekonomik göstergeler nedeniyle piyasalar geçtiğimiz işlem gününe satıcılı başladı. BİST100 endeksi de her ne kadar güne yatay başlasa da küresel piyasalara paralel olarak negatif seyirde günü tamamladı. Ayrıca 5 yıllık CDS’lerin 2008’den bu yana en yüksek düzeyini (718) test etmesi endeksi baskılamaya devam etti. Yurt içinde cari açık Mart ayında 5,55 milyar dolar oldu. Mart ayındaki gerçekleşme ile 12 aylık cari açık 24,2 milyar dolara yükselirken, AB ise 2022 yılı büyüme tahminlerini düşürdü.

Uzun süre 14,60’lı seviyelerde dengelenen Dolar / TL kuru, dolar endeksinin 20 yıl sonraki en yüksek seviyesine çıkması ve CDS’lerdeki yukarı yönlü seyir ile 15,62’li seviyelere gelerek yükselişindeki 9. gününü geçirdi.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, dün  konut sektörü temsilcileri ile bir araya geldi. Konut sektörü temsilcileri ile bir araya gelen Bakan Nebati, iyi niyetli ve cesur girişimlerde bulunan kurumları sonuna kadar destekleyeceklerinin altını çizerek, stokçuluğa ve fırsatçılığa kesinlikle izin vermeyeceklerini ifade etti.
 

Kaynak İnfo Yatırım
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu