Sponsorlu Bağlantılar

Ardanyangın

Ardanyangın

İnsanların göremeyeceği kadar ince döşenen fiber optik kablolar, telefon kabloları veya elektrik kablolarından başlayan yangınlar, alevler oluşup koku ve duman artıncaya kadar fark edilmeyebilir. Bu süreden sonra bir yangın maddi ve insani kayıplara yol açabilir. Bu nedenle otomatik söndürme sistemleri daha semptomlar ortaya çıkmadan yangına müdahale ettiği için hayat kurtarıcıdır.

Temel olarak üç ana grupta inceleyebileceğim sprinkler sistemlerinin genel işlevi birkaç detay dışında aynıdır. Sprinkler söndürme sistemleri, sprinkler sistemleri ve köpük sistemleri olmak üzere üç grupta incelenebilir.

Sprinkler yangın söndürme sistemleri FM 200 gazlı söndürme, Novec 1230 gazlı, davlumbazlı söndürme, kabinli söndürme, argon gazı, CO2 gazı, deniz gazı ve İnergen gazı gibi çeşitleri bulunmaktadır. Tüm bu söndürme sistemleri birbirine monte edilmiş birkaç tüpten oluşmakta ve darbe alanına göre istenilen genişlikte döşenebilmektedir. Davlumbaz söndürme sistemleri, davlumbazın alt ve iç kısımlarına etki edebilmektedir. Kabin söndürme sistemi, büyük kablo kabinleri içerisinde çıkacak yangını kontrol altına alır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu